Ob nakupu električnega avtomobila je pomembno temeljito spoznati  način njegovega polnjenja. Za razliko od vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem, ki jih hitro napolnimo na bencinski črpalki, polnjenje električnega vozila zahteva nekaj več časa in načrtovanja. Številni novi uporabniki se na začetku srečajo z napakami pri polnjenju, zato je ključnega pomena, da se pred prvim polnjenjem seznanite z osnovnimi informacijami in priporočili. Napačno ravnanje lahko namreč povzroči škodo na vozilu, polnilni postaji ali celo pomeni varnostno tveganje.

V nadaljevanju bomo predstavili najpogostejše napake, ki se pojavljajo pri polnjenju električnih avtomobilov. Med najpogostejšimi so nepravilno priklapljanje kablov ter uporaba neustreznih oziroma nezdružljivih polnilnic ali kablov. Prav tako je treba biti previden pri polnjenju v neugodnih vremenskih razmerah in paziti na pravilno upravljanje časa polnjenja. Pogosta težava je tudi zanemarjanje rednega vzdrževanja zasebnih polnilnic, kar lahko vodi do resnih okvar ali zmanjšane varnosti.      

Napaka 1: Nepravilno priklapljanje kablov      

Ena najpogostejših napak pri polnjenju električnega vozila je nepravilno ravnanje s kabli in priključki. Številni uporabniki, predvsem tisti, ki so z električnimi vozili še neizkušeni, kable pogosto priklapljajo ali odklapljajo na silo. Pri tem se poškodujejo kontakti ali notranji mehanizem konektorja, kar povzroči slab stik. Takšno ravnanje lahko hitro privede do poškodb priključkov na vozilu, vtičnic ali samega polnilnega kabla. V najslabšem primeru pa lahko pride tudi do nevarnosti električnega udara ali kratkega stika.

Posledice nepravilnega priklapljanja so torej mehanske poškodbe konektorjev in vtičnic, slabša povezava in počasnejše (ali prekinjeno) polnjenje ter možna varnostna tveganja, kot je električni udar. Temu se lahko izognemo, če upoštevamo nekaj priporočil:

  • Pred vsakim polnjenjem preverite, ali so kabli, konektorji in vtičnice čisti, suhi in nepoškodovani.
  • Konektor vedno vstavljajte in odstranjujte z nežno, enakomerno silo – brez uporabe sile.
  • Upoštevajte navodila proizvajalca glede pravilnega postopka priklopa in odklopa. Vsako vozilo ali polnilna postaja ima lahko določene posebnosti.

In še primer iz prakse. Pri uporabi standardnega konektorja Type 2, ki je najbolj razširjen v Evropi, nepravilno ravnanje, kot je vlečenje kabla pod kotom ali siljenje priklopa, lahko hitro povzroči obrabo plastičnih delov in ohlapnost kontaktov. Posledično se zmanjšuje učinkovitost polnjenja in povečuje tveganje za tehnične okvare. Pravilno ravnanje s kabli torej ni zgolj estetsko vprašanje, temveč ključnega pomena za varno, učinkovito in dolgotrajno uporabo električnega vozila.

Napaka 2: Polnjenje v neugodnih vremenskih pogojih

Polnjenje električnega vozila v neugodnih razmerah – dežju, snegu ali ekstremnih temperaturah – lahko predstavlja resno tveganje, če se ne izvaja pravilno ali brez ustrezne zaščite. Čeprav so sodobne polnilnice in vozila zasnovana z določeno stopnjo zaščite, lahko neustrezna uporaba v težkih vremenskih pogojih povzroči resne težave. Problem je predvsem v tem, da lahko uporaba polnilnic v mokrem okolju brez zaščite vodi do vdora vode ali vlage v priključke in elektronske komponente. Podobno lahko izredno nizke ali visoke temperature vplivajo na delovanje baterije in samo učinkovitost polnjenja.

Posledice uporabe v takšnih vremenskih razmerah so kratki stik zaradi prisotnosti vode ali vlage, korozija kovinskih delov priključkov, kar vodi v slabši stik. Pride lahko tudi do zmanjšane učinkovitosti ali celo začasne onemogočenost polnjenja ter potencialnega tveganja za varnost uporabnika in vozila. 

Seveda pa obstajajo tudi rešitve, da se vsem nevarnostim izognemo:

  • Uporabljajte polnilnice, ki imajo primerno stopnjo zaščite pred vremenskimi vplivi. Priporočljivo je IP54 ali višje.
  • V dežju ali sneženju vedno zaščitite priključke: uporabite polnilnice pod nadstreškom ali začasno pokrijte polnilno mesto z vodoodpornim pokrovom.
  • V primeru ekstremno nizkih ali visokih temperatur se pred polnjenjem posvetujte z navodili proizvajalca vozila in polnilnice. Nekatera vozila imajo vgrajene sisteme za ogrevanje ali hlajenje baterije, ki pomagajo optimizirati proces.

S pravilnim ravnanjem v neugodnih vremenskih razmerah lahko bistveno zmanjšate tveganja in poskrbite za varno ter učinkovito polnjenje vašega električnega vozila – v vsakem vremenu.

polnjenje pozimi

Napaka 3: Uporaba nezdružljivih polnilnic ali kablov

Za varno in učinkovito polnjenje električnega vozila je ključnega pomena, da uporabljate polnilnice in kable, ki so združljivi z vašim vozilom. Nepravilna izbira priključka ali polnilne postaje lahko vodi do tehničnih težav, počasnega polnjenja ali celo poškodb. Težava je predvsem v tem, da se veliko uporabnikov se pri polnjenju zanaša na domnevo, da “vsaka polnilnica ustreza vsakemu vozilu”. To ne drži vedno, saj različna vozila uporabljajo različne tipe konektorjev (npr. Type 1, Type 2, CCS, CHAdeMO) in imajo različne zahteve glede moči in napetosti.

Zaradi nezdružljivosti lahko pride do določenih posledic kot so: zelo počasno polnjenje, če je moč polnilnice prenizka za zmogljivosti vozila in pregrevanje kabla ali priključkov zaradi neustrezne zmogljivosti. Lahko pride tudi do poškodb tako na vozilu kot na polnilni opremi, lahko pa pride tudi do neuspešnega polnjenja, če priključki sploh niso združljivi. 

Da bi napako preprečili, predlagamo naslednje:

  • Pred vsakim polnjenjem preverite tip konektorja, ki ga podpira vaše vozilo (najpogostejši so Type 2 za izmenični tok ter CCS za hitro enosmerno polnjenje).
  • Uporabljajte polnilnice, ki ustrezajo tehničnim specifikacijam vašega vozila, zlasti glede moči (kW) in napetosti (V).
  • Združljivost lahko hitro preverite preko mobilnih aplikacij za polnjenje (kot so PlugShare, Gremo na elektriko, ipd.) ali z ogledom navodil proizvajalca.

Zanesljivo in varno polnjenje se začne z osnovnim poznavanjem lastnega vozila in njegove združljivosti s polnilno infrastrukturo. S tem ne le zaščitite svojo opremo, ampak tudi optimizirate čas in stroške polnjenja.

Napaka 4: Ignoriranje vzdrževanja polnilne opreme

Ena izmed manj opaznih, a zelo pomembnih napak pri uporabi električnih vozil je pomanjkljivo vzdrževanje polnilne opreme. Mnogi uporabniki predvidevajo, da kabli in polnilnice ne potrebujejo posebne nege, vendar lahko to vodi do resnih težav pri delovanju in varnosti. Težava je v tem, da uporabniki pogosto spregledajo redno preverjanje stanja kablov, konektorjev in same polnilne postaje.Uporabniki ne opazijo morebitne obrabe, poškodb, umazanije ali drugih znakov, ki lahko vplivajo na varnost in učinkovitost polnjenja.

Neredno pregledovanje lahko povzroči poškodbe opreme, ki se lahko sčasoma stopnjujejo in zmanjša se učinkovitost polnjenja zaradi slabih kontaktov ali neustreznega prenosa energije. To predstavlja tudi varnostno tveganje, kot so iskrice, pregrevanje ali celo električni udar. Če se boste držali naslednjih priporočil, se lahko tem težavam izognete:

  • Redno pregledujte kable in konektorje, še posebej pred vsakim polnjenjem – iščite znake obrabe, razpok, zvitih delov ali izpostavljenih žic.
  • Čistite priključke z mehko krpo in po potrebi s stisnjenim zrakom, da preprečite nabiranje prahu, vlage ali druge umazanije, ki vpliva na stik.
  • Za domače polnilnice priporočamo, da vsaj enkrat letno naročite pregled s strani pooblaščenega strokovnjaka, ki bo preveril električne povezave, varovalke in splošno tehnično stanje.

S preventivnim vzdrževanjem lahko bistveno podaljšate življenjsko dobo vaše polnilne opreme, izboljšate učinkovitost polnjenja in predvsem poskrbite za varnost sebe, svojega vozila in okolice.

predlogo polnjenje električnega avta

Napaka 5: Napačno upravljanje polnilnega časa

Polnjenje električnega vozila ni samo tehničen, temveč tudi časovno občutljiv proces, ki lahko pomembno vpliva na stroške, učinkovitost in dostopnost polnilne infrastrukture. Eden pogostih izzivov je nepravilno načrtovanje polnjenja – bodisi polnjenje v času najvišjih tarif, bodisi puščanje vozila priklopljenega še dolgo po koncu polnjenja.

Mnogi uporabniki polnijo svoje vozilo kadarkoli, ne glede na cene elektrike ali obremenjenost omrežja. Poleg tega pogosto pustijo avto priklopljen še dolgo po tem, ko je baterija že polna – še posebej na javnih polnilnicah, kjer s tem zasedajo prostor drugim uporabnikom. Posledično se občutijo višji stroški elektrike, če polnite v času najvišjih tarif (npr. čez dan), zasedene javne polnilnice, kar otežuje dostop drugim uporabnikom in lahko tudi negativno vpliva na delovanje in življenjsko dobo baterije, če je dolgo priključena brez potrebe, kar lahko vpliva na njeno dolgoročno zmogljivost. 

Pri tem obstaja tudi nekaj rešitev:

  • Polnite v času nižjih tarif, če vaš ponudnik električne energije to omogoča – pogosto so najugodnejši termini ponoči.
  • Uporabljajte aplikacije za spremljanje in načrtovanje polnjenja, ki vas obvestijo, ko je polnjenje končano, ali omogočajo zamik začetka polnjenja na cenejši čas.
  • Na javnih polnilnicah vozilo takoj odklopite, ko je baterija polna, da ne zasedate polnilnega mesta po nepotrebnem.

Pametno upravljanje časa polnjenja ni pomembno le z vidika lastnih stroškov, temveč tudi iz spoštovanja do drugih uporabnikov in za ohranjanje optimalnega stanja baterije.

Zaključek

Polnjenje električnega vozila je na prvi pogled preprosto, a se lahko hitro zaplete, če uporabnik ni dovolj informiran ali pozoren. V tem članku smo predstavili pet najpogostejših napak, ki se pojavljajo pri polnjenju električnih vozil – od nepravilnega ravnanja s kabli in uporabo nezdružljivih polnilnic, neupoštevanja vremenskih razmer, pomanjkljivega vzdrževanja in slabega časovnega načrtovanja. 

Vsaka izmed teh napak lahko vodi do neželenih posledic: poškodb vozila ali opreme, višjih stroškov ali celo varnostnih tveganj. Na srečo pa so rešitve pogosto enostavne – z nekaj osnovnega znanja, rednim pregledom opreme in uporabo pametnih orodij, kot so mobilne aplikacije, lahko polnjenje poteka brez težav.

Spodbujamo vas, da polnilnice uporabljate premišljeno, da upoštevate navodila proizvajalcev in da ne zanemarite pomena varnosti ter spoštovanja do drugih uporabnikov. S pravilnim ravnanjem boste poskrbeli za daljšo življenjsko dobo opreme, boljšo učinkovitost in prijetnejšo izkušnjo e-mobilnosti – za vas in za vse ostale.

 

Sončna Elektrarna Enerson
Pregled nad zasebnostjo

Ta spletna stran uporablja piškotke, da bi vam tako lahko zagotovili najboljšo mogočo uporabniško izkušnjo. Informacije o piškotkih so shranjene v vašem brskalniku in izvajajo funkcionalnosti, kot so vaša prepoznava, ko se vrnete na našo spletno stran, našemu timu pa pomagajo tudi ugotavljati, kateri deli spletne strani so za vas najbolj zanimivi in uporabni.